Jak pronajmout družstevní byt
U pronájmu družstevního bytu se jedná o tzv. „podnájem“. To s sebou nese jisté rozdíly oproti běžnému pronájmu bytu.
Podnájemník má méně práv
Je možné nájemníkovi zakázat chov zvířat nebo se špatného nájemníka snadněji zbavíte než u klasického pronájmu. Lidé proto podnájemní smlouvu neradi podepisují.
VZOR: Podnájemní smlouva pro družstevní byt
Potřebujete souhlas družstva
Družstvo je vlastníkem bytu, Vy jste podílníkem družstva. Abyste mohli družstevní byt podnajmout, tak musíte od družstva sehnat „souhlas s předáním bytu do podnájmu“. Jinak je smlouva o podnájmu s Vaším nájemníkem neplatná. Výjimkou je, když podnajímáte pouze část bytu (pokoj), ve kterém budete bydlet. V takovém případě souhlas družstva nepotřebujete.
Jak postupovat při pronájmu družstevního bytu
1) Kontaktujte vedení družstva a informujte se, jestli je možné byt podnajmout a za jakých podmínek.
2) Pokud to družstvo umožňuje, vyptejte si podepsaný „souhlas s předáním bytu do podnájmu“ ideálně na konkrétní dobu (čím déle, tím lépe). Souhlas je možné získat i na konkrétního podnájemníka, ale když budete chtít družstevní byt pronajmout někomu jinému, tak budete muset znovu družstvo žádat. Aby byla smlouva o podnájmu platná, musíte mít tento souhlas.
Za jakou cenu pronajmout družstevní byt?
Nájemné určete stejné, jako u pronájmu bytu v osobním vlastnictví, případně nepatrně nižší.
S podnájmem Vašeho družstevního bytu Vám rádii budeme asistovat s našimi neprůstřelnými smlouvami a nalezením spolehlivého slušného nájemníka. Vyplňte formulář nahoře a nechte se kontaktovat naší asistentkou, která Vám nalezne vhodného realitního makléře.
Někdy je pronájem družstevního bytu natolik zapeklitý, že se můžete rozhodnout pro prodej družstevního bytu. I v takové situaci Vám můžeme pomoci.