Jak nejlépe prodat byt nebo dům s hypotékou 2024
Kontaktujte banku
Kontaktujte svého finančního poradce a zjistěte si:
- kdy končí fixační období hypotéky
- jaké jsou poplatky za předčasné ukončení úvěru mimo fixační období
- kolik byla cílová částka a kolik je již z hypotéky splaceno
Zároveň si nechte bankou písemně vyčíslit úplné splacení úvěru včetně dlužné částky a všech poplatků.
S těmito informacemi již můžete začít plánovat prodej bytu či domu zatíženého hypotékou. A slovo „zatížené“ je přitom velmi silné. Ve skutečnosti je proces lehce zvládnutelný a rádi vám s ním pomůžeme. Stačí nás kontaktovat vyplněním formuláře nahoře. Prodej bude probíhat naprosto stejně, jako při běžném prodeji nemovitosti s trochou papírování navíc. Pokud jste tak neučinili, nejdříve si přečtěte, jak prodat běžnou nemovitost bez hypotéky.
Přečtěte si také:
Jak prodat byt
Jak prodat družstevní byt
Jak prodat pozemek
Jak prodat dům
4 způsoby prodeje nemovitosti s hypotékou
I. Kupující převezme nemovitost i s vaší hypotékou | II. Hypotéka se předčasně splatí v hotovosti |
III. Hypotéka se předčasně splatí z nového úvěru kupujícího | IV. Vyčkání s prodejem do konce fixace |
I. Kupující převezme nemovitost i s vaší hypotékou
Méně používaný postup, kdy kupující před podpisem kupní smlouvy navštíví banku, ve které máte hypotéku sjednanou, ta ho prověří a podepíše s ním novou smlouvu. Tento způsob je pro kupujícího výhodný pouze tehdy, je-li stará sjednaná hypotéka výhodnější než aktuální nabídka na hypotečním trhu.
II. Hypotéka se předčasně splatí v hotovosti
Nejjednodušší varianta je, když má kupující dostatek hotovosti a může hypotéku doplatit ze svého. V takovém případě bude hrát roli, jestli vám končí fixace a případně jaké poplatky se budou k předčasnému splacení vázat.
Podle §117 zákona o předčasném splacení spotřebitelského úvěru (257/2016 Sb.) je možné hypotéku splatit bez horentních nákladů pouze zaplacením účelně vynaložených nákladů.
Po podpisu rezervační smlouvy a zaplacení rezervačního poplatku má kupující nemovitost zarezervovanou. Následně se podepíše kupní smlouva a jakmile dorazí peníze do úschovy, je část poslána na umoření dluhu v bance. Ta odstraní z katastru nemovitostí zástavu a požádá se o vklad nového vlastníka. V tu chvíli je zbytek peněz z úschovy odeslán vám. Prodej nemovitosti zatíženou hypotékou je dokončen.
III. Hypotéka se předčasně splatí z nového úvěru kupujícího
Tato cesta je asi nejkomplikovanější, avšak nejpoužívanější. Na nemovitost budou mít zástavní právo v jednu chvíli dvě banky. Kupující tzv. refinancuje hypotéku a splatí starý úvěr novým úvěrem od jiné banky. Vše probíhá stejně jako v bodě II., avšak dluh se umoří z peněz nové banky a ta si dá na nemovitost svoji zástavu. Tento krok doporučujeme konzultovat s realitním specialistou. Máte-li zájem, můžeme Vás kontaktovat, když vyplníte formulář nahoře.
IV. Vyčkání s prodejem do konce fixace
U starších smluv může být poplatek za předčasné splacení dost vysoký, a proto existuje způsob, jak vyčkat na konec fixace. S kupujícím uzavřete smlouvu o smlouvě budoucí kupní a on se nastěhuje do vašeho bytu, kde platí nájemné, ze kterého vy potom platíte hypoteční úvěr. Ve chvíli, kdy se bude blížit konec fixace se hypotéka splatí a uzavře. Vy potom podepíšete kupní smlouvu a obdržíte peníze. Toto je sice trochu krkolomné řešení, ale v některých případech, především u smluv před rokem 2016, poslouží. Informujte banku minimálně 30 dnů před koncem fixačního období, že chcete úvěr doplatit.
U prodeje realit, na kterých je navázaná hypotéka platí to, že není problém je prodat, avšak je to pro kupujícího menší přítěž, a proto byste měli kupujícímu vše ostatní maximálně zjednodušit a věnovat dvojnásob času na home staging.
S prodejem nemovitosti obtěžkané hypotékou vám rádi pomůžeme.